Dobrodružství na dosah: Vyberte ten nejlepší spacák pro děti
Výhody spacího pytle
Dětské spací pytle jsou skvělým pomocníkem pro klidné noci vašich nejmenších. Jejich hlavní předností je schopnost udržet příjemné teplo během celého spánku, takže se nemusíte bát, že by vaše dítě v noci prochladlo, i když se rádo vrtí a odkopává. Malí spáči se v měkkém spacáku cítí v bezpečí a pohodlně jako ve své postýlce, což ocení hlavně při spaní mimo domov. Pro vás jako rodiče je to velká úleva - víte, že se vaše dítě v noci neodkryje a bude spát v teple a pohodlí. A když potřebujete někam vyrazit, spacák jednoduše sbalíte do malého balíčku, který nezabere moc místa v zavazadle. Je to ideální společník na výlety, prázdniny u babičky nebo pyžamové párty s kamarády.
Typy spacích pytlů
Když vybíráte spací pytel pro své dítě, je třeba myslet na pár věcí. Malé děti bývají zimomřivější než dospělí, proto musíme dobře zvážit, jak teplý spacák potřebujeme. Dětské spacáky se prodávají v různých teplotních variantách - stejně jako ty pro dospělé. Na léto a táboření v teple stačí spacák, ve kterém je příjemně při 10 stupních, do zimy sáhněte po teplejším modelu. Nezapomeňte taky na správnou velikost. Děti rychle vyrostou, takže je fajn vzít spacák trochu větší - vydrží pak déle. Spousta dětských spacáků má dlouhý zip, díky kterému je můžete celé rozepnout a používat jako deku.
Teenageři a dospělí mají na výběr ještě víc možností. Najdete třeba mumiové spacáky, které se přizpůsobí tělu a lépe hřejí, nebo dekové, co jsou prostornější a pohodlnější na spaní na zádech. Pokud plánujete výlety s batohem na zádech, koukněte se taky na váhu spacáku a jak malý ho můžete sbalit. Na delší túry se hodí lehký spacák, který nezabere moc místa v batohu.
Velikost a tvar pytle
Když vybíráte spací pytel pro vaše dítě, myslete hlavně na to, jak mu padne. Musí být tak akorát - ne moc volný, aby v něm nemrzlo, ale taky ne moc těsný, aby se cítilo dobře. Když je spacák příliš velký, může to být i nebezpečné, protože se do něj děti rády zamotávají.
Délka je taky hodně důležitá věc. Nechcete přece, aby vaše dítě muselo spát s pokrčenýma nohama nebo mu naopak čouhaly ven. To by pak určitě dobře nespalo.
Co se týče tvaru, menším dětem se většinou nejvíc osvědčí mumie - hezky je zahřeje a drží teplo tam, kde má. Větší děti už můžou klidně spát v dekovém spacáku, kde mají víc místa se převalovat.
Jestli si nejste jistí, zajděte do outdoorového obchodu - prodavači vám rádi poradí s výběrem toho správného spacáku pro vaše dítě.
Materiál a tepelný komfort
Když vybíráte spací pytel pro děti, je dobré vědět, že se od těch pro dospělé docela liší. Nejde jen o velikost, ale hlavně o to, jak hřejí a z čeho jsou vyrobené. Většinou narazíte na tři základní materiály - polyester, bavlnu a fleece. Pokud plánujete s dětmi lehčí výlety nebo letní táboření, sáhněte po polyesteru. Je lehký, odolný a rychle uschne. Do chladnějších nocí se ale vyplatí pořídit spacák s dutým vláknem, které skvěle drží teplo. Bavlněné spacáky jsou super volbou pro alergické děti a na spaní doma nebo v teple - příjemně se s nimi mazlí a dobře se v nich dýchá. Fleecové spacáky zase ocení děti v chladnějším počasí. Jsou měkoučké, hezky hřejí a hlavně - děti se v nich nezpotí, protože fleece dobře odvádí vlhkost. Důležitý je taky střih spacáku. Pro malé děti je nejlepší mumie, která je pěkně zabalí a udrží v teple. Větší děti, co se v noci hodně vrtí, budou spokojenější ve volnějším spacáku, kde se můžou pohodlně převalovat.
Bezpečnostní prvky
Když vybíráte spací pytel pro vaše dítě, myslete hlavně na jeho bezpečí. Podívejte se pořádně na certifikáty a značky kvality, které potvrzují, že látky jsou zdravotně nezávadné a vhodné pro jemnou dětskou kůži. Tvar spacáku taky hodně rozhoduje. Miminkům a batolatům pořiďte pytel bez rukávů, ať se jim nic nestane. Větší děti už můžou mít model s rukávy, ve kterém se budou moct lépe hýbat. Určitě zkontrolujte, jestli má zip ochrannou lištu - nechcete přece, aby se dítě škráblo. U spacáků pro dospěláky se hlavně řeší, jak jsou odolné a jak dobře hřejí.
Funkce | Spací pytel A | Spací pytel B |
---|---|---|
Teplotní rozsah | +10°C až -5°C | +5°C až -10°C |
Hmotnost | 800 g | 1200 g |
Délka | 160 cm | 180 cm |
Materiál | Polyester | Nylon |
Design a barvy
Když vybíráte spací pytel pro děti, myslete na to, že ty nejmenší zbožňují pestré barvy a zábavné obrázky. Často si vybírají spacáky s roztomilými zvířátky, oblíbenými pohádkovými hrdiny nebo vesmírnými motivy. Větší děti a teenageři už většinou preferují umírněnější design - třeba jednobarevné provedení, geometrické vzory nebo přírodní motivy.
Barva spacího pytle by měla být nejen hezká, ale i praktická. Na světlých barvách je každá šmouha hned vidět, což není zrovna ideální pro malé průzkumníky. Tmavé barvy zase dokážou pěkně rozpálit, když na ně zasvítí sluníčko. Proto se nejvíc osvědčily střední, tlumené odstíny - jsou nenáročné na údržbu a přitom se v nich děti nepřehřejí. Pokud plánujete výlety do přírody, skvěle poslouží maskáčové vzory, které perfektně zapadnou do okolního prostředí.
Spací pytel je jako kouzelná skořápka, která děti v noci chrání před bubáky a strašidly a umožňuje jim snít ty nejkrásnější sny.
Hana Veselá
Údržba a čištění
Jak se starat o dětský spací pytel? Je to trochu jiné než u spacáků pro velké. Malé děti mají jemnější kůži, takže musíme být při údržbě opatrnější. Na štítku najdete přesný návod od výrobce, kterým se řiďte. Dětské spacáky je dobré prát častěji než běžné, vždycky na mírný program a s jemnými pracími přípravky. Po praní je super důležité spacák pořádně vymáchat, ať tam nezůstanou zbytky prášku - ty by mohly dětem dráždit pokožku. Pak necháte spacák volně uschnout venku na vzduchu. Do sušičky ho radši nedávejte, mohla by zničit izolaci. Když spacák ukládáte, dejte pozor, aby byl v suchu a čistotě. Nejlepší je nechat ho volně rozložený nebo pověšený, izolační materiál se tak nezničí a vydrží déle funkční. A nezapomeňte ho občas provětrat - vydrží vám pak mnohem déle a nebude zatuchlý.
Oblíbené značky a ceny
Když vybíráte spací pytel pro děti, máte na výběr z mnoha značek a typů. Mezi ty nejpopulárnější patří Coleman, Husky, Deuter, Loap nebo Pinguin. Každá značka nabízí něco jiného a tomu odpovídá i cena.
Dětské spacáky koupíte už za pár stovek, ale pořádný spací pytel pro dospělé vás vyjde klidně na několik tisíc. Je to logické - čím tepleji vás spací pytel udrží, tím víc za něj zaplatíte. A když sáhnete po kvalitnějších materiálech nebo známých značkách, cena jde nahoru. Proto si rozmyslete, jak často budete spacák používat. Jestli jen občas na přespání u kamarádů, vystačíte si s levnějším. Ale pokud plánujete chodit na túry, určitě se vyplatí připlatit si za teplejší a kvalitnější model.
Tipy pro výběr
Vybrat správný spací pytel pro děti nemusí být vůbec složité. Stačí si pohlídat pár věcí. Nejdřív se podívejte na velikost podle věku a výšky vašeho dítěte. Když bude pytel moc velký, bude v něm dítěti zima, a když zase moc malý, nebude se moct pořádně hýbat. Taky je fajn kouknout na teploty, při kterých budete spacák používat. Na léto a tábory stačí lehčí varianta, do chladnějších nocí sáhněte po teplejším modelu. Co se týče materiálu - umělá výplň je praktičtější a levnější, peří zase líp hřeje a míň váží. Myslete taky na tvar (mumie nebo deka), jak se zapíná (zip nebo knoflíky) a jestli má kapuci. A hlavně - než spacák koupíte, nechte dítě, ať si ho vyzkouší. Musí se v něm cítit dobře.
Publikováno: 17. 02. 2025
Kategorie: děti