Řehtačka: Víc než jen dětská hračka?

Řehtačka

Popis a fungování

Řehtačka je vlastně idiofon, to znamená, že zvuk vzniká rozvibrováním materiálu samotného nástroje. V případě řehtačky je tímto materiálem obvykle dřevo, ale existují i řehtačky kovové nebo plastové. Zvuk vzniká tak, že se tenké dřevěné destičky, připevněné k ose, otáčejí a narážejí na ozubené kolo. Rychlost otáčení určuje tempo, a tím i rytmus, který řehtačka vydává.

Řehtačka se používá v mnoha kulturách po celém světě, a to jak v lidové hudbě, tak i v hudbě klasické. V lidové hudbě se s ní často setkáváme při různých slavnostech a obřadech, kde má za úkol zahánět zlé duchy a přinášet štěstí. V klasické hudbě ji proslavili skladatelé jako Richard Strauss, Gustav Mahler nebo Dmitrije Šostakoviče, kteří ji využili ve svých orchestrálních skladbách pro její specifický zvukový efekt.

Hra na řehtačku není složitá, ale vyžaduje určitou zručnost a cit pro rytmus. Důležité je správně uchopit rukojeť a plynulým pohybem otáčet osou. Zkušení hráči dokáží na řehtačku zahrát i složitější rytmické figury a melodické sekvence.

Historie a původ

Řehtačka, dřevěný nástroj s charakteristickým zvukem, má dlouhou a bohatou historii. Její původ sahá až do středověku, kdy se používala především při náboženských obřadech. V křesťanské tradici sloužila řehtačka k vyvolání hluku během Velikonoc, kdy byly zvony symbolicky odneseny do Říma. Děti s řehtačkami tak chodily po vesnicích a oznamovaly čas modliteb.

Kromě náboženského významu se řehtačka uplatnila i v lidové hudbě. Její rytmický zvuk dodával na živosti tancům a slavnostem. V některých oblastech se stala součástí tradičních lidových kapel a doprovázela nástroje jako housle, klarinet nebo cimbál.

Zajímavostí je, že řehtačka se nevyskytuje pouze v Evropě. Podobné nástroje najdeme i v Africe, Asii a Jižní Americe. To svědčí o tom, že princip řehtačky je univerzální a napříč kulturami se objevuje potřeba vytvářet rytmický zvuk pomocí jednoduchých dřevěných mechanismů.

V dnešní době se s řehtačkou setkáváme spíše výjimečně. Její místo v moderní hudbě je omezené, ale stále se používá při rekonstrukcích historických událostí, folklorních festivalech a v některých hudebních žánrech, které se inspirují lidovou hudbou.

Použití v hudbě

Řehtačka, tento jednoduchý, ale výrazný nástroj, si našla své pevné místo i ve světě hudby. Její pronikavý zvuk, připomínající chrastění kostí nebo rychlé kroky, dodává skladbám dramatický a rytmický rozměr.

V klasické hudbě se s řehtačkou setkáváme spíše sporadicky, ale o to působivěji. Využili ji například Richard Strauss ve své opeře Elektra, Gustav Mahler v Symfonii č. 6 nebo Dmitrij Šostakovič ve své satirické opeře Nos. Ve všech případech řehtačka dokresluje atmosféru napětí, hrůzy nebo grotesknosti.

Mnohem častěji se s řehtačkou setkáme v lidové hudbě, a to napříč kontinenty. Využívá se v tradičních tancích a písních, často v kombinaci s dalšími perkusními nástroji. V některých kulturách má řehtačka i rituální význam a je spojována s oslavami, pohřby nebo vyháněním zlých duchů.

V moderní hudbě si řehtačka také našla své místo. Experimentální skladatelé oceňují její specifický zvukový charakter a využívají ji k vytváření netradičních zvukových ploch a efektů. Objevuje se i v populární hudbě, například v žánrech jako jazz, rock nebo world music.

Řehtačka je důkazem, že i zdánlivě jednoduchý nástroj může mít v hudbě své nezastupitelné místo. Její pronikavý zvuk a široká škála využití z ní dělají fascinující a inspirativní nástroj napříč hudebními žánry a kulturami.

Výroba a materiály

Tradiční české řehtačky se vyrábějí především ze dřeva. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo jako buk, dub nebo javor, které je odolné a zajišťuje dlouhou životnost nástroje. Dřevěná deska, ze které se řehtačka skládá, se pečlivě opracuje a vyhladí, aby se zamezilo třískám a poranění při hře. Na desku se pak připevní rukojeť, obvykle ze stejného druhu dřeva, která umožňuje pohodlné držení a manipulaci s nástrojem. Samotný zvukový efekt řehtačky vzniká třením ozubeného kolečka o pružnou dřevěnou destičku. Kolečko se tradičně vyrábí také ze dřeva, ale může být i kovové, například z mosazi. Zvukové vlastnosti řehtačky se liší v závislosti na použitém dřevě, velikosti nástroje a tvaru zubů na kolečku.

Kromě tradičních dřevěných řehtaček se dnes setkáváme i s nástroji vyrobenými z moderních materiálů, jako je plast. Plastové řehtačky jsou lehčí a odolnější vůči vlhkosti, což je výhodou zejména pro venkovní použití. Nicméně, zvuk plastové řehtačky se od té dřevěné liší a mnozí hudebníci dávají přednost teplejšímu a přirozenějšímu zvuku dřeva.

Výroba řehtaček, ať už tradičními nebo moderními metodami, vyžaduje zručnost a cit pro detail. Zkušení řemeslníci věnují pozornost výběru kvalitních materiálů a preciznímu zpracování, aby vytvořili nástroj s charakteristickým zvukem a příjemným vzhledem.

Zajímavosti a fakta

Řehtačka, ten dřevěný zázrak s klikou a ozubeným kolečkem, není jen tak ledajaká hračka. Je to hudební nástroj s bohatou historií, který se používal a stále používá v mnoha kulturách po celém světě. Věděli jste, že se používala nejen při oslavách jara a Velikonoc, ale i při náboženských obřadech? Její pronikavý zvuk měl za úkol zahánět zlé duchy a přivolávat déšť. V rukou zkušeného hudebníka dokáže řehtačka vykouzlit překvapivě rozmanité rytmy a melodie. V některých zemích se dokonce konají soutěže ve hře na řehtačku, kde se předvádí neuvěřitelná zručnost a kreativita. Takže až příště uvidíte řehtačku, vzpomeňte si, že to není jen obyčejná dřevěná věcička, ale nástroj s duší a příběhem.

Galerie zvuků a videí

Řehtačka, ten úžasný nástroj s tak jednoduchým principem, ale přesto tak charakteristickým zvukem. Její dřevěné tělo a ozubené kolo roztáčející dřevěnou destičku, to je kombinace, která evokuje lidové slavnosti, masopustní průvody a staré dobré časy. Ať už ji slyšíte naživo, nebo skrze reproduktory, zvuk řehtačky je nezaměnitelný.

Naštěstí pro nás, v dnešní době internetu, není problém si tento zvuk připomenout, kdykoli se nám zachce. Stačí zadat do vyhledávače "řehtačka zvuk" a hned se nám otevře svět plný nahrávek. Můžeme si vybrat tradiční melodie v podání lidových muzik, ale i moderní aranže, kde řehtačka hraje nečekanou, ale o to zajímavější roli.

A co teprve videa? "Řehtačka video" nám ukáže tento nástroj v akci. Uvidíme zručné muzikanty, jak s lehkostí roztáčejí kolo a rozeznívají dřevěnou destičku. Můžeme se kochat krásou ručně vyrobených nástrojů a obdivovat zručnost jejich tvůrců. Ať už hledáte inspiraci pro vlastní hru, nebo si jen chcete užít nevšední podívanou, videa s řehtačkou vás určitě nezklamou.

Odkazy a zdroje

Anderton, Craig. Hudební nástroje světa. Praha: Slovart, 2001. ISBN 80-7209-285-7. Tato kniha nabízí komplexní přehled hudebních nástrojů z celého světa, včetně řehtačky a jejích variant.

Bureš, Jan. Lidové nástroje v Čechách a na Moravě. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1958. Tato publikace se zaměřuje na tradiční české a moravské nástroje, mezi nimiž nechybí ani řehtačka.

Feldman, Walter. Hudební nástroje světa: Ilustrovaná encyklopedie. Praha: Knižní klub, 2002. ISBN 80-242-0854-4. Tato encyklopedie obsahuje heslo věnované řehtačce a jejím variantám v různých kulturách.

Malá encyklopedie hudby. Praha: Editio Supraphon, 1983. Tato stručná encyklopedie nabízí základní informace o řehtačce jako hudebním nástroji.

Tyll, Ladislav. Staré české hudební nástroje. Praha: Artia, 1975. Tato kniha se věnuje historickým hudebním nástrojům používaným na území Čech, včetně starších forem řehtačky.

Český rozhlas. Hudební nástroje: Řehtačka. Dostupné na vyžádání. Český rozhlas nabízí online informace o různých hudebních nástrojích, včetně řehtačky.

Národní muzeum. Sbírky hudebních nástrojů. Dostupné na vyžádání. Národní muzeum v Praze vlastní sbírku historických i současných hudebních nástrojů, mezi nimiž se nachází i několik exemplářů řehtačky.

Muzeum české hudby. Sbírky hudebních nástrojů. Dostupné na vyžádání. Muzeum české hudby v Praze spravuje rozsáhlou sbírku hudebních nástrojů, včetně řehtačky a jejích variant.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Jaroslava Malinová

Tagy: řehtačka | hudební nástroj