Theremin: Hudba budoucnosti, nebo zapomenutý klenot?
Tajemný nástroj bez strun
Theremin, elektronický hudební nástroj vynalezený ve 20. letech 20. století, fascinuje svou tajemností a éterickým zvukem. Na rozdíl od tradičních nástrojů se na theremin nehraje dotykem, ale pohybem rukou v elektromagnetickém poli generovaném přístrojem.
Jeden oscilátor řídí výšku tónu, druhý hlasitost. Čím blíže je ruka anténě řídící výšku tónu, tím je tón vyšší. Podobně pohyb ruky u antény hlasitosti ovlivňuje dynamiku zvuku.
Hra na theremin vyžaduje značnou dávku zručnosti a hudebního citu. Bez fyzického kontaktu s nástrojem se hudebníci musí spoléhat na svůj sluch a jemnou motoriku, aby dosáhli požadovaných tónů a efektů. Theremin se proslavil svým využitím ve filmové hudbě, zejména v sci-fi a hororových žánrech, kde jeho neobvyklý zvuk dokresloval tajemnou a napínavou atmosféru.
Vynález z dob Lenina
V dobách, kdy se svět otřásal v základech ruské revoluce a Lenin svíral otěže moci, vznikl i vynález s potenciálem změnit chod dějin. Nejednalo se však o žádnou zbraň ani propagandistický nástroj, nýbrž o skromný, ale geniální přístroj: hyperboloidní chladicí věž. Její autor, Vladimír Šuchov, byl geniální ruský inženýr a vědec. Jeho věž, postavená v roce 1922 na základě hyperboloidní konstrukce, představovala revoluci v chlazení elektráren. Šuchovova věž, lehká a přitom pevná, dokázala odolávat i silnému větru a stala se symbolem nového věku techniky. Ačkoliv se zrodila v bouřlivých časech, její odkaz přetrval dodnes. Hyperboloidní chladicí věže, inspirované Šuchovovým návrhem, dnes chladí elektrárny po celém světě a připomínají nám, že i v dobách revolucí může vzkvétat věda a pokrok.
Jak se na theremin hraje?
Theremin je unikátní tím, že se na něj hraje bezdotykově. Představte si ho jako bedýnku se dvěma anténami. Jedna, vertikální, řídí výšku tónu. Čím blíže k ní dáte ruku, tím výš theremin hraje. Horizontální anténa pak ovládá hlasitost. Přibližováním ruky se zvuk zesiluje, oddálením zeslabuje až k úplnému ztišení. Zní to jednoduše, ale opak je pravdou. Vyžaduje to neuvěřitelnou přesnost a cit v rukou. Hráč na theremin vlastně manipuluje s elektromagnetickým polem kolem antén. Proto je pro hru na theremin potřeba nejen hudební sluch, ale i perfektní koordinace a prostorová představivost.
Zvuk sci-fi a hororů
Zvuk hraje v žánrech sci-fi a horor zásadní roli při budování atmosféry a navozování emocí. Zatímco vizuální stránka filmu nám ukazuje, co se děje, zvuk nás vtáhne do děje a umožní nám ho prožít.
Vědeckofantastické filmy často využívají futuristické a experimentální zvuky k vytvoření pocitu neznáma a technologické vyspělosti. Syntezátory, elektronické bicí a různé zvukové efekty vytvářejí zvuky vesmírných lodí, laserů a mimozemských technologií. Naopak horory se spoléhají na zvuky, které v nás vyvolávají strach a úzkost. Vrzající dveře, děsivé šepoty, náhlé hlasité zvuky a zlověstná hudba dokáží diváka vyděsit ještě dříve, než se na plátně objeví cokoli děsivého.
Mistrně zvládnutý zvukový design dokáže proměnit i průměrný film v nezapomenutelný zážitek.
Theremin v rukou mistrů
Theremin, nástroj, který se ovládá bez doteku, si podmanil nejednoho hudebníka. Jeho éterické a zároveň pronikavé tóny učarovaly i velikánům klasické hudby. Mezi nimi vyniká zejména ruský skladatel Andrej Vološin, který pro theremin napsal řadu skladeb a pomohl mu tak k uznání v akademickém světě. Jeho Koncert pro theremin a orchestr patří k základním dílům repertoáru. Za zmínku stojí i americká skladatelka Clara Rockmore, která virtuozitou své hry na theremin uchvátila publikum po celém světě. Její cit pro dynamiku a melodii posunul hranice možností tohoto netradičního nástroje.
Objevte kouzlo thereminu
Theremin, hudební nástroj, na který se hraje bez dotyku, fascinuje posluchače už téměř století. Vynalezený v roce 1920 ruským fyzikem Lvem Sergejevičem Termenem, theremin vytváří zvuk pomocí elektromagnetického pole. Hudebník hýbe rukama v blízkosti dvou antén, čímž ovlivňuje frekvenci a hlasitost tónu. Výsledkem je éterický a často až strašidelný zvuk, který si našel cestu do filmové hudby, klasických skladeb i experimentální hudby.
Ačkoliv se theremin může zdát na první pohled složitý, jeho krása spočívá v jednoduchosti ovládání. Nevyžaduje žádné klávesy ani struny, jen cit pro pohyb a ucho pro hudbu. Díky své unikátnosti a tajemnému zvuku si theremin získává stále nové fanoušky i v 21. století.
Publikováno: 24. 06. 2024
Kategorie: hudba