Vaše těhotenství týden po týdnu: Co se děje v 9. týdnu?

9 Týden Těhotenství

Vývoj miminka v 9. týdnu

Váš drobeček už není žádný drobeček! V 9. týdnu těhotenství, což je konec druhého měsíce, už se oficiálně nazývá plodem a je velký asi jako hroznové víno, měří okolo 2-3 centimetrů a váží zhruba 4 gramy. I když je stále maličký, vyvíjí se neuvěřitelně rychle. Jeho srdíčko už bije silným rytmem a pumpuje krev do celého tělíčka. Formují se mu oční víčka, ušní boltce a dokonce i drobný nosík. Jeho ručičky a nožičky se prodlužují a objevují se na nich náznaky prstíků.

Vnitřní orgány jako játra, ledviny a střeva se dále zdokonalují a začínají plnit své funkce. Nervová soustava se rozvíjí mílovými kroky a mozek se dělí na pravou a levou hemisféru. Miminko se už v bříšku hýbe, i když to ještě nemůžete cítit. Otáčí hlavičkou, krčí končetinami a protahuje se.

Pro vás maminky je 9. týden stále obdobím ranních nevolností a únavy. Vaše děloha se zvětšuje a tlačí na močový měchýř, takže pravděpodobně budete muset častěji na toaletu. Můžete pociťovat i další těhotenské příznaky, jako jsou citlivá prsa, změny nálad nebo nadýmání. Nezapomeňte na zdravou stravu, dostatek tekutin a odpočinek.

Velikost plodu: od hroznu k olivě

V devátem týdnu těhotenství už má vaše malé zlato velikost olivy nebo hroznu, měří zhruba 2-3 centimetry a váží okolo 4 gramů. I když je to stále drobeček, už má za sebou pořádný kus cesty. Jeho srdíčko bije na plné obrátky a vyvíjí se mu důležité orgány jako játra, ledviny a střeva. Dokonce se mu začínají vyvíjet i oční víčka, i když je bude moci otevřít až mnohem později.

V tomto období se také formuje placenta, která bude miminku dodávat živiny a kyslík po celou dobu těhotenství. Vy se možná stále potýkáte s ranní nevolností a únavou, ale věřte, že to za to stojí. Už brzy se vaše tělo začne měnit a vy si budete moci naplno užívat všechna kouzla těhotenství.

Těhotenské příznaky v 9. týdnu

Vítejte v devátém týdnu těhotenství! Vaše miminko už je velké asi jako malina, měří zhruba 2-3 centimetry a váží kolem 4 gramů. I když je stále maličké, už se mu vyvíjí spousta důležitých orgánů. Možná se cítíte unavená a náladová, ale to je v tomto období naprosto normální. Vaše tělo prochází spoustou hormonálních změn, které s sebou přinášejí i tyto nepříjemné příznaky.

Co se týče těhotenských příznaků v 9. týdnu, můžete se setkat s:

  • Ranní nevolností: I když se jí říká ranní, může se objevit kdykoliv během dne. Zkuste jíst menší porce jídla častěji a vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům.
  • Citlivostí prsou: Vaše prsa se zvětšují a připravují se na kojení. Můžete pociťovat svědění, napětí nebo bolest. Pohodlná podprsenka vám může ulevit.
  • Zvýšenou únavou: Vaše tělo pracuje na plné obrátky, abyste vy i vaše miminko dostávali vše potřebné. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku.
  • Častějším močením: Zvětšující se děloha tlačí na váš močový měchýř, což vede k častější potřebě močení.
  • Změnami nálad: Hormonální změny mohou způsobovat výkyvy nálad. Buďte k sobě shovívavá a dopřejte si čas pro sebe.
  • Nadýmáním: Hormon progesteron zpomaluje trávení, což může vést k nadýmání a zácpě. Jezte potraviny bohaté na vlákninu a pijte dostatek tekutin.

Pokud vás trápí silné bolesti břicha, krvácení nebo jiné neobvyklé příznaky, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

Změny v těle maminky

V devátem týdnu těhotenství už vaše tělo prošlo spoustou změn. I když to na první pohled ještě není tak patrné, uvnitř vás roste nový život a to s sebou přináší spoustu hormonálních a fyzických změn. Pravděpodobně se stále potýkáte s ranní nevolností, i když některé maminky už v tomto období začínají pociťovat úlevu. Vaše prsa jsou citlivější a mohou být nalitá, jak se připravují na kojení. Můžete si také všimnout, že vaše bradavky a dvorce ztmavly. Děloha se zvětšuje a tlačí na močový měchýř, což má za následek častější potřebu močení. Mnoho žen v tomto období pozoruje i zvýšenou únavu a potřebu spánku. Je to naprosto normální, vaše tělo pracuje na plné obrátky, aby poskytlo vašemu miminku vše, co potřebuje. Nezapomínejte na zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály a dopřejte si dostatek odpočinku.

9. týden těhotenství je jako rozkvetlý pupen, plný příslibů a krásy, která se teprve chystá ukázat světu.

Eliška Dvořáková

První ultrazvuk

Vstupujete do devátého týdne těhotenství a s ním přichází vzrušující milník – první ultrazvuk! Tenhle okamžik si většina maminek uchová v paměti navždy. Nejenže poprvé spatříte svého drobečka na obrazovce, ale také se ujistíte, že je vše v pořádku. Ultrazvuk v 9. týdnu těhotenství se obvykle provádí vaginální sondou, která umožňuje detailnější zobrazení. Miminko už má zhruba 2-3 centimetry a bije mu srdíčko, které na ultrazvuku uslyšíte jako rychlé ťukání. Lékař zkontroluje jeho srdeční akci, pohyblivost a celkový vývoj. Zároveň se potvrdí počet plodů a umístění v děloze. První ultrazvuk je důležitým zdrojem informací o vašem těhotenství a zároveň nezapomenutelným zážitkem. Nebojte se zeptat svého lékaře na vše, co vás zajímá, a užijte si tenhle výjimečný okamžik.

Strava a cvičení

V devátem týdnu těhotenství se vaše děťátko vyvíjí mílovými kroky a s ním i vaše tělo. Pravděpodobně už jste si všimla některých změn, jako je větší chuť k jídlu nebo naopak nevolnost. Nebojte se, je to naprosto normální. Co se týče stravy, je důležité zaměřit se na kvalitní potraviny bohaté na živiny. Vaše tělo teď potřebuje více vitamínů a minerálů, aby mohlo zásobovat miminko vším, co potřebuje. Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a bílkovin. Nezapomínejte ani na pitný režim, ideálně čistá voda. Co se týče cvičení, je důležité naslouchat svému tělu a nepřepínat se. Vhodné jsou procházky na čerstvém vzduchu, plavání nebo těhotenské cvičení. Vyhněte se naopak aktivitám s vysokým rizikem úrazu, jako jsou kontaktní sporty nebo jízda na koni. Pamatujte, že každé těhotenství je jiné a co vyhovuje jedné ženě, nemusí vyhovat druhé. Pokud si nejste jistá, co je pro vás vhodné, poraďte se se svým lékařem.

Tipy pro tatínky

Vítejte v devátém týdnu, budoucí tatínkové! Vaše partnerka se pomalu ale jistě posouvá do druhého trimestru a s ním přichází i nová vlna změn. Možná už vám oznámila radostnou novinu a vy si pomalu začínáte uvědomovat, co se vlastně děje. Nebojte, je to jízda, na kterou nikdy nezapomenete!

Vaše partnerka teď může být citlivější než obvykle, zažívá hormonální změny, které s sebou přináší i změny nálad. Buďte trpěliví a snažte se jí být oporou. I když to pro vás může být těžké, snažte se pochopit, že za její chování můžou hormony.

V tomto období je důležité, abyste se zajímali o to, co se s ní děje. Čtěte si o těhotenství, choďte s ní na prohlídky k lékaři a ptejte se na vše, co vás zajímá. Vaše partnerka to jistě ocení a bude se cítit jistěji.

Nezapomínejte ani na sebe. I pro vás je to náročné období plné změn. Najděte si čas na své koníčky a aktivity, které vám dělají radost. Pomůže vám to zrelaxovat a načerpat novou energii.

A nejdůležitější rada na závěr? Užívejte si to! Těhotenství je jedinečné a neopakovatelné období v životě.

Kdy kontaktovat lékaře

V tomto období těhotenství je normální, že se objevují různé pocity a změny. Někdy je ale na místě se poradit s lékařem. Pokud zaznamenáte silné krvácení z pochvy, doprovázené bolestí břicha, kontaktujte ihned svého gynekologa. Stejně tak v případě vysoké teploty, zimnice nebo bolesti při močení. Tyto příznaky mohou signalizovat infekci, která vyžaduje okamžitou léčbu. Neváhejte kontaktovat lékaře ani v případě, že máte silné bolesti hlavy, problémy se zrakem nebo otoky rukou a obličeje. Mohlo by se jednat o příznaky preeklampsie, závažné komplikace těhotenství. Důležité je také sledovat pohyby miminka. Od 28. týdne těhotenství byste měla cítit alespoň 10 pohybů během 2 hodin. Pokud máte pocit, že se miminko hýbe méně než obvykle, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Pamatujte, že je vždy lepší se poradit s odborníkem, i když si nejste jistá.

Co očekávat příště

Váš drobeček už je velký jako olivka a vy se pomalu ale jistě posouváte do druhého trimestru. Co vás čeká v blízké budoucnosti?

Připravte se na to, že ranní nevolnosti možná ještě chvíli potrvají, ale nebojte, u mnoha žen začínají v tomto období ustupovat. Vaše tělo se stále hormonálně bouří, což se může projevovat i změnami nálad. Buďte k sobě v tomto období něžná a dopřejte si dostatek odpočinku.

Vaše děloha se zvětšuje a brzy se vám už nepodaří schovat těhotenské bříško. Možná je na čase začít přemýšlet nad těhotenským oblečením, které vám poskytne pohodlí a volnost.

V 10. týdnu těhotenství vás pravděpodobně čeká první ultrazvuk, na kterém poprvé uvidíte svého drobečka a uslyšíte jeho srdíčko.

Nezapomeňte se informovat u svého lékaře o všech důležitých vyšetřeních, která vás v nejbližší době čekají.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: děti

Autor: Johana Nováková

Tagy: 9 týden těhotenství | informace o těhotenství