Zažijte nezapomenutelnou hudbu s českou písničkou 'Což takhle dát si špenát'

Což Takhle Dát Si Špenát

Píseň "Což takhle dát si špenát" je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších českých písniček pro děti. Je to veselá a chytlavá píseň, která se stala ikonickou melodií pro mnoho generací. Její úvodní tóny vždy vyvolají radostné vzpomínky na dětství a přinášejí úsměv na tváři. Připojte se k nám a objevte kouzlo této nezapomenutelné písničky!

Původ a autorství písně

Píseň "Což takhle dát si špenát" je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších českých dětských hitů. Jejím autorem je skladatel Petr Skoumal, který ji napsal v roce 1977. Píseň byla původně složena pro film "Kdo hledá zlaté dno", který režíroval Jiří Menzel. Skoumal se inspiroval textem básně Františka Hrubína a vytvořil k ní catchy melodie, která se rychle dostala do povědomí veřejnosti. Od té doby se stala neodmyslitelnou součástí českého hudebního dědictví pro děti i dospělé.

Text a melodie písně

Text a melodie písně "Což takhle dát si špenát" jsou jednoduché a chytlavé. Text napsal Jiří Šlitr a hudbu složil Jiří Suchý. Píseň vyšla poprvé v roce 1963 na albu "Dovolená s Andulou". Melodie je rytmická a energická, s výrazným klavírním doprovodem. Text se zaměřuje na lákání dětí k jídlu zeleniny, konkrétně špenátu, který je prezentován jako zdravá pochoutka. Melodie i text jsou snadno zapamatovatelné a přitahují pozornost jak dospělých, tak dětí.

Význam a poselství písně

Význam a poselství písně "Což takhle dát si špenát" spočívá v podpoře zdravého stravování a výzvě k překonání odporu vůči zelenině. Text písně nabádá děti k tomu, aby jedly špenát, který je bohatý na vitamíny a minerály pro správný růst a vývoj. Píseň také zdůrazňuje důležitost zdravého životního stylu a vytváření dobrých stravovacích návyků již od útlého věku. Poselství se snaží motivovat děti k překonání předsudků ohledně zeleniny a ukazuje jim, že i zdánlivě neoblíbené potraviny mohou být chutné a prospěšné pro jejich tělo. Píseň tak slouží jako prostředek edukace o zdravém stravování a podpora rovnováhy ve stravování dítěte.

Oblíbenost a popularita písně

Píseň "Což takhle dát si špenát" se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších českých písniček pro děti. Od svého vydání v roce 1978 si získala srdce mnoha generací posluchačů. Její popularita přetrvává dodnes a stále patří mezi nejhranější písničky pro děti v České republice.

Tato píseň se stala ikonou českého dětského hudebního repertoáru a její melodie i text jsou mimořádně chytlavé a snadno zapamatovatelné. Díky své veselé atmosféře a hravým slovům dokáže okamžitě naladit posluchače na pozitivní vlnu.

"Což takhle dát si špenát" je oblíbená nejen mezi dětmi, ale i jejich rodiči, kteří si ji pamatují ze svého dětství. Písnička se pravidelně objevuje na koncertech pro děti, ve školách, ale také na různých hudebních festivalech a soutěžích.

Je zajímavé, že tato písnička zaznamenala velký úspěch i za hranicemi České republiky. Byla přeložena do několika jazyků a získala si popularitu i v dalších zemích, jako je Slovensko, Polsko nebo Rusko.

Dlouhodobá oblíbenost písně "Což takhle dát si špenát" svědčí o jejím nezaměnitelném a nadčasovém charakteru. Je to skladba, která dokáže přinést radost a dobrou náladu nejen dětem, ale i dospělým.

Interpretace a cover verze písně

"Což takhle dát si špenát" je píseň, která se stala velmi populární a získala mnoho interpretací a cover verzí. Jedním z nejznámějších interpretů této písně je skupina Olympic, která ji vydala na svém albu "Pták Rosomák". Dalším známým interpretem je Karel Gott, který tuto písničku také nahrál. Mezi další známé cover verze patří například ty od skupiny Kabát, Lucie Bílé nebo Jiřího Schelingera. Interpretace této písničky ukazují její univerzálnost a schopnost oslovit různé generace posluchačů.

Využití písně ve filmu a televizi

Píseň "Což takhle dát si špenát" se stala velmi populární nejen mezi dětmi, ale také ve filmovém a televizním světě. Její využití ve filmech a seriálech přispělo k jejímu ještě většímu rozšíření.

Jedním z nejznámějších filmů, ve kterém se píseň objevila, je český animovaný snímek "Krtek a autíčko" z roku 1978. V tomto krátkometrážním filmu se písnička stala jednou z hlavních melodií a doprovázela dobrodružství malého krtečka a jeho auta.

Dalším známým filmem, ve kterém se píseň objevuje, je český rodinný film "Král Šumavy" z roku 1959. Ve scéně, kdy hlavní hrdina, lesník Jan Šváb, připravuje oběd pro svou rodinu, zaznívá právě tato veselá písnička o špenátu.

Přestože je původně dětskou písničkou, našla si cestu i do televizních pořadů pro dospělé. Například v populárním českém seriálu "Vyprávěj" byla použita ve scéně, kdy se hlavní postavy vrací do dětství a vzpomínají na své oblíbené písničky.

Využití písně "Což takhle dát si špenát" ve filmu a televizi dokazuje její univerzálnost a schopnost přenést radostnou atmosféru do různých žánrů. Její melodie a text jsou tak nezapomenutelné, že se stala nedílnou součástí české hudební kultury.

Závěrem lze konstatovat, že píseň "Což takhle dát si špenát" je nezapomenutelnou a ikonickou českou písničkou pro děti. Její text i melodie jsou jedinečné a snadno zapamatovatelné, což přispívá k její oblíbenosti a popularitě mezi malými i velkými posluchači. Píseň nese významnou zprávu o důležitosti zdravého stravování a podporuje lásku k přírodě a zdravému životnímu stylu. Interpretace a cover verze této písně dokazují, že si udržuje své místo v srdcích lidí po celá desetiletí. Její využití ve filmu a televizi dodalo písni ještě větší popularitu. "Což takhle dát si špenát" je skutečně nezapomenutelnou hudbou, která nás provázela na našich cestách dospíváním a stala se součástí naší kulturní paměti.

Publikováno: 17. 02. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Jaroslava Malinová

Tagy: což takhle dát si špenát | česká písnička